Răspuns :
Răspuns:
Se da :
d= 20 km în SI [20000m]
t = 5 min. în SI [300 s]
v-?
Rezolvare :
v = d/t
v = 20000m/300s = 66,(6)m/s.
Xenon54
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!