👤

9. Un automobil consumă 4 l de benzină la o distanţă de 50 km. Câți litri de
benzină va consuma automobilul pentru a parcurge 600 km, dacă va merge
cu aceeaşi viteză?


Răspuns :

4 litri benzina x 50 = 200km

200km : 50km = 4 litri de benzină

600km : 200km= 3 litri de benzină

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


Go Learnings: Alte intrebari