👤

În imaginea alăturată este reprezentată reacția potasiului cu apa, conform ecuației reacției indicate. Considerând că masa de potasiu introdusă în vasul cu apă este de 1,56 g, calculează masa de hidroxid de potasiu obținută. Rezolvă, parcurgând etapele din tabelul de mai jos.​

Răspuns :

Răspuns:

2,24g KOH

Explicație:

‎ ‎1,56g ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎x

‎ ‎ ‎2K + 2H₂O → 2KOH + H₂↑

2×39g ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎2×56g

M(KOH) = A(K) + A(O) + A(H) = 39 + 16 + 1 = 56 g/mol

x = 1,56 × 2 × 56 : (2 × 39) = 2,24g KOH

-Mihai