Răspuns :
Răspuns:
DIN TABEL, rezulta masa A,Na=23g/mol
deci 1mol.....are masa.....23g
x..........................................4,6g
x= 4,6g/23g/mol= 0,2molNa
Explicație:
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!