👤

plzzzzzzzzzzzzzz plzzzzzzzzzzzzzz​

Plzzzzzzzzzzzzzz Plzzzzzzzzzzzzzz class=

Răspuns :

Răspuns:

m=1620g CuO

mCu=?

CuO + H2 => Cu + H2O

MCuO =64+16=80g/mol

MH2=2×1=2g/mol

MCu=64g/mol

MH2O =2×1+16=18g/mol

1 mol CuO + 1 mol H2 => 1 mol + 1 mol H2O

80g CuO + 2gH2 => 64g + 18g H2O

80g.......................64g

CuO + H2 => Cu + H2O

1620g....................xg Cu

x=1620×64/80= calculează