Răspuns: masa corpului = 70 grame
Explicație:
densitatea = masa : volum
de aici, masa = densitate x Volum
ce avem de rezolvat este aflarea volumului sticlei.
Corpul respectiv are un volum total format din volumul de sticla si volumul cavitatii. Cavitatea nu are masa ( e vidata), dar contribuie la volumul total si la o densitate aparenta mai mica.
Volum total = volum sticla + volum cavitate
50 cm³ = Volum sticla + 22 cm³
Volum sticla = 50 cm³ - 22 cm³ = 28 cm³
masa = densitate sticla x volum sticla = 2,5 g /cm³ x 28 cm³ = 70 grame