O baterie este formată din 5 generatoare identice, având fiecare t.e.m.
E = 11V şi rezistenţa internă r = 1Ω, grupate în serie. Bateria alimentează un circuit
format din rezistorul R 1 = 3Ω legat în serie cu gruparea paralel a rezistoarelor R 2 = R 3 = 6Ω
.
a. Desenaţi schema circuitului;
b. Calculaţi rezistenţa electrică a circuitului exterior;
c. Determinaţi intensitatea curentului prin baterie.
d. Calculați energia disipată în timp de 5 minute pe rezistorul R 2
e. Calculați puterea electrică a unei sursei
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!