Răspuns:
amplitudinea A=6*10⁻⁴
Faza initiala 3,14 adica π
pulsatia ω=50π
Perioada T=2π/ω=2π/50π=1/25 s
viteza v=50π*6*10⁻⁴cos(50πt+π)=
3π*10⁻¹cos (50πt+π)
pt cos=1 se obtuine viteza maxima adica
v=3π*10⁻¹
acceleratia maxima=a=ω²*A=(50π)²*6*10⁻⁴=
2500·π²*6*10⁻⁴=
15000*π²*10⁻⁴=15*10*10⁻¹=15m/s²
Deoareceπ²≈10
Explicație: