👤

Calculați masa și numărul de moli de piatră vânătă (sulfat de cupru) folosiți pentru a se depune cu 10g Cu. Fe+CuSO4__ >FeSO4+Cu| ​

Răspuns :

Răspuns:

DATE NECESARE

miu,CuSO4=160g/mol

A,Cu= 64g/mol

calculez mass de CuSO4 CARE INTRA IN REACTIE

        1mol,,,,,,,,,1mol                  sau, in grame

Fe + CuSO4---> Cu + FeSO4

       160g............64g

        x....................10g

x=25g CuSO4

calculez numarul de moli

niu=m/miu= 25/160mol=0,1562mol CuSO4

Explicație: