Răspuns:
Explicație:
d = v/t
60 km/h = 60km/60min = 1 km/min = 1000 m/min
20 m/s = 20*60 m/min = 1200 m /min
0,5 h = 0,5*60 min = 30 min
distanta parcursa
1000*15 + 1200*30 = 15000 + 36000 = 51000 m = 51 km
timpul
15 min + 30 min + 30 min = 75 min = 1,25 h
viteza medie
51/1,25 = 40,8 km/h