Răspuns:
44mol
r1 C10H8 +2H2---> C10H12
33mol
r2 C10H8 + 5H2----> C10H18
(100-44-33)mol
C10H8----------> C10H8
mol C10H8=44+33+27=100(valori rezultate din cele trei ecuatii)
molH2= 2x44+5x33=253(valori rezultate din cele trei ecuatii)
molH2 cu exces= 253+ 0,6x253=404.8
molH2/mol naftalina= 404,8/100
Explicație: