Răspuns:
Explicație:
a) forta deformatoare este greutatea
G = mg
m = 160 g = 0,16 kg
G = 0,16 * 10
G = 1,6 N
b) G = K * Δx
K = G/Δx
Δx = 4 cm = 4 * 10^-2 m
K = 1,6/(4*10^-2)
K = 1,6*10^2/4
K = 160/4
K = 40 N/m
c) Fe = K Δx
Fe = 40 * 4 * 10^-2
Fe = 160 ^ 10^-2
Fe = 1,6 N = G