Răspuns :
Răspuns:
72 lei
Explicație pas cu pas:
7 kg cireșe....... 63lei
8 kg cireșe.......? Lei
63:7=9(un kg cireșe)
9*8=72
Răspuns:
72 lei
Explicație pas cu pas:
7 kg cirese.......63 lei
8 kg cirese.......? lei
Mai întăi vom afla cat este un kg de cireșe:
63 : 7 = 9 lei ( kg de cireșe )
Iar acum vom afla cât costa 8 kg de cireșe:
9 x 8 = 72 lei ( 8 kg de cireșe )
Sper că te-am ajutat!
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!