👤

Volumul de HCl (c.n.) care trebuie dizolvat în 100 ml apă pentru a prepara o soluție de acid clorhidric de 3,65 % este:
a. 2,33 L
b. 22,4 L
c. 3,65 L
d. 7,3 mL
Vă rog să scrieţi şi explicaţie pas cu pas!


Răspuns :

Răspuns:

se aplica relatia

c=mdizx100/ms

unde  m.s=md+ mapa

-calculez masa apei

densitatea apei, ro=1g/ml---> m= roxv= 1g/mlx100ml=100g

-calculez masa de acid dizolvat

3,65= m,dizx100/(m,diz+ 100g)

3,65(m,diz+100)=m,dizx100---> m,diz= 3,788gHCl

-calculez densitatea acidului'

fiind gaz,  ro= miu/Vm= 36,5g/22,4l=1,629g/l

-calculez volumul de acid dizolvat

ro=m/v----> v=m/ro= 3,788g/1,629g/l=2,33 l

Explicație: