Răspuns :
Răspuns: 0,83 m/s
Explicație:
Viteza medie (vm) a unui mobil este mărimea fizică egală cu raportul dintre distanța parcursă (d) și durata mișcării (∆t).
V.m. = d / ∆t
1 h = 3600 sec
0,3 h = 0,3 x 3600 = 1080 sec
Vm = 90 m / 1080 s = 0,83 m/s
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!