Răspuns :
Răspuns: 180 m
Explicație:
v = d / t
stim v₁ = 20 m/s
v₂ = 30 m/s
vehiculele pornesc simultan, in fiecare secunda ele parcurg, impreuna, 20 m + 30 m = 50 m, cumulat realizeaza o viteza de 50 m/s
Se vor intalni dupa un timp t = d / v = 300 m : 50 m/s = 6 secunde
Distanta de B este d = v t = 30 m/s x 6 s = 180 metri
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!