👤

sub acțiunea unei forțe de 10 N un resort cu lungimea inițială de 15 cm se alungește până la 20 cm să se calculeze constanta elastică a resortului​

Răspuns :

F = k * delta l

k = F/delta l

k = 10/(20-15) = 10/5 = 2 N/cm