👤

8 Kg de mere costă 24 de lei. Căt costă 1 kg? Dar 15 kg?

Vă rogggg! Urgent! Dau coroana și 15 puncte! ​


Răspuns :

Răspuns:

Cat cost un kg de mere ?

24 lei : 8 = 3 lei costa un kg de mere      

   

Cat cost 15 kg de mere ?  

3 lei × 15 kg = 45 lei costa 15 kg de mere