Răspuns :
Răspuns:
2 moli 2 moli
2Mg + O₂ = 2 MgO X= 5 moli MgO x 40 (g/mol) = 200 g MgO
5 moli X moli
M (MgO) = 24 +16 = 40 (g/mol)
Explicație:
[tex]n_{Mg}=5~moli\\m_{MgO}=?[/tex]
Reacția de ardere:
5 moli x moli
2Mg + O₂ ⇒ 2MgO
2 moli 2 moli
5/2=x/2=>x=5 moli MgO₂
[tex]M_{MgO}=A_{Mg}+A_{O}=24+16=40~g/mol\\n_{MgO}=\frac{m_{MgO}}{M_{MgO}}=>m_{MgO}=n_{MgO}\cdot{M_{MgO}}=5~\not{moli}\cdot{40~g/\not{mol}}=200~g[/tex]
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!