👤

O mașină trece prin dreptul bornei kilometrice 110 km la ora 13 h 20 min și ajunge în dreptul bornei kilometrice 146 km la ora 13 h 50 min.(va rog scrieti calculele aplicand forma vitezei medii.)Dau coroana,multumesc!

Răspuns :

Răspuns:

146-110=36 km in 30 min

36km/30min=6km/5min

=6000m/300sec

=6000 : 300 =20m/s

Sper ca team ajutat!

Sărbători fericite!