👤

Un produs costa înainte de reducere 3.050 lei. După reducere prețul produsului este de 2.590 lei. Cat este procentul reducerii?? Va rog multt!!! Este urgent


Răspuns :

Răspuns:

Rezultatul pare ciudatel...

sper ca te ajuta.

Succes! ♡︎♥︎♡︎

Vezi imaginea ANA427257

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

Vedem mai intai cu cat a fost redus produsul

3050 - 2590 = 460 lei

Acum aflam ce procentaj din pretul initial este reprezentat de 460 lei

(460/3050)*100 = 46000/3050 = 920/61 ≈ 15,08%