Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
72 km pe oră, adică în 60 de minute.
Într-un minut merge 72:60=12:10=1,2 km
Un minut are 60 de secunde, adică în 20 de secunde merge a treia parte cât merge într-un minut, adică 400 de metri.
Răspuns total: 72 km + 1,2 km + 400 de metri = 73 km şi 600 de metri
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!