Calculeaza concentratia procentuala a unei soluții care se dizolvă prin dizolvarea a 25 g de soda caustică în 125 g de apă. Rog urgent dau coronița.

Răspuns:
Explicație:
C= md/ms x 100
C= 25/150 x 100
C= 250/15
C=16.6%