Răspuns:
Explicație:
108 g Al
react. cu HCl
a. masa de AlCl3
b. nr. moli HCl
c. VH2
108g yg xg zg
2Al + 6HCl = 2AlCl3 + 3 H2
2 .27g 6 . 36,5g 2 . 133,5 g 3 . 2g
a.
x= 108 . 2 .133,5 : 2 . 27 = 534 g AlCl3
n= 534g : 133,5g/moli = 4moli AlCl3
b.
y= 108 . 6 . 36,5 : 2 . 27 = 438g HCl
n= 438g : 36,5g/moli = 12 moli HCl
c.
z= 108 . 6 : 54 = 12g H
n= 12g : 2g/moli = 6moli H2
VH2 = 6moli . 22,4L/moli = 134,4 L
MAlCl3= 27 + 3.35,5=133,5------> 133,5g/moli
MHCl= 1 + 35,5= 36,5 ------> 36,5g/moli