Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
650 g Zn
react. cu H2SO4
masele prod. de reactie
650g x y
Zn + H2SO4 = ZnSO4 + H2
65 g 161g 2g
x= 650 . 161 : 65 = 1610g ZnSO4
n= m : M
n= 1610g : 161g/moli = 10 moli ZnSO4
y= 650 . 2 : 65 = 20g H
n=20g : 2g/mol = 10 moli H2
MZnSO4= 65 + 32 + 4.16= 161 --------> 161g/moli
Răspuns:
MZn=65g/mol
MZnSO465+32+4×16=161g/mol
MH2=2×1=2g/mol
65 g................... 161g.........2g
Zn + H2SO4 = ZnSO4 + H2
650g................ xg.............. yg
x= 650 × 161 / 65 = 1610g ZnSO4
y=650×2/65=20g H
Explicație:
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!