👤

ce cantitate de baza se obtine in urma reactiei varului nestins cu 18 g de apa

Răspuns :

Răspuns:

MH2O =2×1+16=18g/mol

MCa(OH)2=40+2×16+2×1=74g/mol

18g...........74g

CaO + H2O => Ca(OH)2

18g............xg

x=18×74/18=74 g Ca(OH)2