👤

11,2 grame de var nestins reactioneaza cu apa. ce cantitate de var stins se obtine?

Răspuns :

Răspuns:

MCaO =40+16=56g/mol

MCa(OH)2=40+2×16+2×1=74g/mol

56g...........................74g

CaO + H2O => Ca(OH)2

11,2g.........................xg

x=11,2×74/56=14,8g Ca(OH)2

Explicație: