👤

Pentru a topi un corp din cupru aflat la temperatura de 23°C este necesara o cantitate de căldură egala cu 296,7kj. Care este masa acestui corp?
(rezultatul e aproximativ 0,5)


Răspuns :

Răspuns: masa de cupru = 0,478 kg

Explicație:

cuprul se afla la 23° si se afla in stare solida

absoarbe caldura pana la temperatura de topire [ cautam in tabele si aflam ca se topeste la 1085° ]

Q₁ = mcΔt.

Ajuns la  1085°C mai absoarbe caldura, pentru a devenii lichid

Q₂ = mλ

Q total = Q₁ +  Q₂ = mcΔt + mλ  = m (cΔt + λ )

masa = Q : (cΔt + λ )

Q = 296,7 kJ = 296 700 J

c = 390 J /kg °

 λ = 210 kJ = 210 000 J  

Δt = t finala - t initiala = 1085° - 23° = 1052°

m = 296700 : ( 390 x 1052 + 210000 ) = 0,478 kg