👤

Un motociclist se deplasează cu viteza de 54 km/h. În cât timp parcurge distanța de 18 km?
va rog sa rezolvati cu tot cu datele problemei si toti pasi va rog!!!
dau coroana!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Răspuns :

Răspuns: 20 minute

Explicație:

ce stim?   viteza = 54 km/h  si  distanta = 18 km

se cere durata deplasarii

viteza = distanta : timp  

timp = distanta : viteza

t = 18 km : 54 km/h = 0,33 h = 0,33 x 60 = 20 minute =20 x 60 =

1200 secunde

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


Go Learnings: Alte intrebari