Răspuns:
S(NaCl, 18°C) = 35,08
Explicație:
m(solvent) = m(apă) = ms - md = 154g - 40g = 114g apă
La 18°C:
40g NaCl se dizolvă în 114g apă (formând o soluție saturată)
x g NaCl se dizolvă în 100g apă
x = 100g × 40g / 114g ≈ 35,08g
→ Solubilitatea sării de bucătărie în apă, la 18°C, este 35,08g.
-Mihai