👤

4 Clasa Anei a mers la patinoar. a) Accesul la patinoar costă 18 lei pentru a soană. Află ce suma au plătit copii, daca fost 12 fete şi 15 băieți. b) Pentru a închiria patinele timp de plătit 11 lei. Ce suma au pie fiecare copil a copiii, în total? c) După ce au patinat, copiii au mers la mai suc. Ce sumă au cheltuit copiii în total, daca pizza a costat 23 de lei și un suc 8 lei ? dau coroana♥️​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

12 + 15 = 27 copii

a)

27 x 18 lei = 486 lei

b)

27 x 11 lei = 297 lei

c)

23 lei + 8 lei = 31 lei

27 x 31 lei = 837 lei

Explicație pas cu pas:

a) 12+15=27copiii 27×18lei=486lei

b) nu prea înțeleg ce ai scris dar cred că e 27×11=297lei

c) 27×23lei=621 lei pe pizza (deși e ciudat ca fiecare să-și cumpere o pizza) 27×8=216 lei pe suc in final 621+216=837lei

Sper că te-am ajutat <3