Răspuns:
Bună! Sunt în trafic și nu voi putea rezolva tot, dar genul acesta se problema se rezolva prin reducerea la unitate!!!
2kg c... .....1kg r......21
1kg c..........1kg r........18
vei înmulți a doua relație cu -2 și vei efectua operație de scădere
1kg de r va costa 3 lei!
de aici vei afla cât va costa 1kg de cireșe! SUCCES!