O maşină pleacă din localitatea A către localitatea B, la ora t0 = 10 h 50 min cu viteza v1= 60 km/h. Pe drum are o pană, fiind nevoită să staţioneze DELTAt = 15 min, după care îşi continuă mişcarca uniformă cu v2= 80 km/h, şi ajunge în B la ora t= 12 h şi 30 min. Să se afle : a. la ce oră a intervenit pana; b. la ce distantă de localitate A a intervenit pana. Distanţa dintre localitățile A şi B este de DELTAx = 98,4 km.
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!