Răspuns:
Pentru a preparara saramura, Vlad dizolvă 400 g de sare în 4800 g de apă. Calculează concentraţia procentuală masică a saramurii preparate.
Bunica Mariei dizolva 200g de sare in 4800g de apa . Calculează concentrația procentuala masica a saramuri preparate a buncii Mariei.
Ce concentratie se obtine prin amesteacrea celor doua saramuri?
md1=400g
m apă1=4800
ms1=?
C1=?
ms1=md1 + mapă1=400+4800=5200g
C1=md×100/ms=400×100/5200=7,69%
md2=200g
mapă2=4800g
ms2=?
C2=?
ms2=md2 + mapă2=200+4800=5000g
C2=md×100/ms=200×100/5000=4%
md3=md1+md2=400+200=600g
ms3=ms1+ms2=5200+5000=10200g
C3=?
C3=md×100/ms=600×100/10200=5.88%
Explicație: