👤

Prețul unui obiect este 400 lei. Cât va costa obiectul după doua scumpiri succesive cu 10% respectiv 15%?​

Răspuns :

Răspuns: pret final 506 lei

Explicație pas cu pas:

pretul este 400 lei

1. prima scumpire de 10% adauga la pret 400 x 10/100 = 40 lei

pretul devine 400 +40 = 440 lei

2. A doua scumpire adauga la NOUL pret inca 15%

440 x 15 : 100 = 66 lei

Pretul final devine 440 + 66 = 506 lei

După prima scumpire, prețul devine 400 + 40 = 440 lei

După a doua scumpire, prețul devine 440 + 44 +22 = 506 lei