Răspuns :
Răspuns:
Reactia de baza
CH4 + 2O2---> CO2 + 2H20 + Q(caldura)
pe ecuatia reactiei chimice vom folosi doar masa pura de metan, deci mergem la treaba sa o calculam.
p%=mp*100/mi
80=100mp/500
80=mp/5=>mp=400g CH4 pur
pentru usurinta rezolvarii aparatului matematic presupunem randamentul 100%.
Calculam masele moleculare ale substantelor intrate in calcul si apoi le notam deaspura lor pe reactia scrisa.
Mch4=12+4*1=16g/mol
Mco2=12+16*2=44g/mol
sub substanta necunoscuta punem un x si formam rapoartele:
16/400=44/x de aici x=1100g de CO2
aplicam o regula de 3 simpla
la randament de 100........1100g
la randament de 80.........yg
de aici y=80*1100/100=880g CO2
am terminat punctul a al problemei! yey!
punctul b ne provoaca sa ne amintim ceva: in 100 de litri de aer se gasesc aproximativ 20 de litri de oxigen, informatie care ne va ajuta putin mai incolo.
calculam oxigenul cu randament 100%, aflam oxigenul la randament 80%, iar apoi mai facem o regula de 3 simpla. Sa trecem la treaba! Mai intai vom nota deasupra oxigenului 22,4l, reprezentand volumul molar, dar tinem cont de coeficientii stoechiometrici si vom inmulti volumul molar cu 2, astfel avem 2*22,4l si jos vom pune necuscuta f si avem urmatoarele rapoarte:
16/400=2*22,4/f => f=1792l, dar acest f il obtinem la randament 100%
100%......1792l
80%........rl
=>r=80*1792/100=1433,6l
iar acum folosim informatia pe care am spus-o la inceput
100l aer.......20l oxigen
ql aer..........1433.6l oxigen
q=100*1433.6/20=14336/2=7168l aer
Si am terminat problema! Succes la chimie! Coronita?
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!