👤

Observă prețul fiecărui obiect. 6 lei 4 lei Scrie o întrebare conform fiecărui exercițiu.
a) 2 x 6 lei = 12 lei
b) 9 × 4 lei = 36 lei​


Observă Prețul Fiecărui Obiect 6 Lei 4 Lei Scrie O Întrebare Conform Fiecărui Exercițiu A 2 X 6 Lei 12 Lei B 9 4 Lei 36 Lei class=

Răspuns :

Răspuns:

Ce număr înmulțit cu 2 da 12?

Ce număr înmulțit cu 9 da 36?

Răspuns:

a) Un tablou costă 6 lei iar un stilou este de două ori mai scump. Cat costă cele două împreună?

2 x 6 lei= 12 lei

b) Un penar costă nouă lei iar un ghiozdan este de patru ori mai scump. Cât costă împreună?

9 x 4 lei = 36 lei

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


Go Learnings: Alte intrebari