👤

Urgentttt !!!!! Dau coroana !!!!!!Calculați numărul de moli din 340 g de AgNO3.

Răspuns :

M.AgNO3 = 10+14+3x16 = 170 g/mol

1 mol AgNO3 ..................... 170 g

x moli ............................... 340 g

= 2 moli AgNO3