4 kg de roșii și 3kg castraveți cpstă 30 lei. Știind că 1 kg de roșii e mai scump de 3 ori decât 1 kg de castraveți, să se afle prețul unui kg din fiecare fel. ( rezolvare în două moduri; prin metoda comparației, apoi prin metoda falsei ipoteze)
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!