Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
8moli CaCO3
moli CO2
8moli xmoli
CaCO3= CaO + CO2
1mol 1mol
x= 8moli CO2
Răspuns:
1 mol..........................1mol
CaCO3 => CaO + CO2
8moli.........................x moli
x=8×1/1=8moli CO2
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!