👤

Reacționează 3 moli K cu O2.Determinați cantitățile in grame și moli de oxigen folosit și K2O obținut. ajutatima va rog frumos . Astept explicatia​

Răspuns :

Răspuns:

4K +O2= 2K2O

4 moliK......................1molO2

3moliK..........................X

X=3/4=0,75moli O2

1molO2=32g

cant O2=0,75x32=24gO2

4moliK..............................2moliK2O

3molik.................................Y

Y=3x2/4=1,5moliK2O

1mol K2O=94g

cant K2O=1,5x94=141gK2O

Explicație: