👤

O cărămidă are dimensiunile 20 cm 10 cm 5 cm și are densitatea de
[tex] \frac{1.8g}{cm {}^{3} } [/tex]
Să se afle :
a)volumul caramidei
b)masa ei
c)greutatea ei​


Răspuns :

Răspuns:

Dens = m/V

V = 20×10×5 = 1000 cm^3

m = 1,8 × 1000 = 1800 g

1000 g _____ aprox. 9,8 N

1800 g ______ x

x = aprox. 17,64 N