👤

O soluție de apă și sare are masa de 1200 g si concentrația procentuala masica de 1,25%. Aflați masa soluției de apă.​

Răspuns :

Răspuns:

ms= 1200g

c= 1,25%

c=mdx100/ms---> md= cxms/100= 1,25x1200/100g=15g sare

dar   ms= md+ m,apa----> m,apa= 1200-15=> 1185g

Explicație: