👤

Calculează cantitatea de substanţă de magneziu necesară pentru obtinerea oxidului de magneziu cu cantitatea de substanţă de 0,5 mol. Care este masa magneziului şi a oxidului de magneziu?​

Răspuns :

Răspuns:

date necesare

A.Mg=24g/mol

miu,MgO=40g/mol

calculez moli Mg din ecuatia chimica

2mol........1mol.........1mol

2Mg    +  O2---> 2MgO

x...................................0,5mol

x=1mol Mg

m=niuxA= 1X24g= 24gMg

m=,niuxmiu=0,5x40g= 20gMgO

Explicație: