👤

Află cantitatea de sare care se găsește în 72 kg de soluție cu concentrația de 15%. Ce cantitate de argint se află în 400 g de aliaj cu titlul de 0,325?​

Răspuns :

Explicație pas cu pas:

15/100 = md×100/72

3/20 = 25md/18

500md=54

md = 0,108 g

T = mAg/m.aliaj

0,325 = mAg/400

mAg = 130 g