👤

Ce cantitate de sulfat de aluminiu și ce volum de gaz aflat în condiții normale se obţine din reactia acidului sulfuric cu 300Kg de aluminiu de puritate 80% conform ecuaţiei reacţiei chimice : 2Al + 3H2SO4 = Al2(SO4)3 + 3H2 ↑
Se dau: AAl = 27, AS = 32, AAl = 16
Dau coroana !
Va rog mult!


Răspuns :

Explicație:

..................... Sper ca te-am ajutat ✨

Vezi imaginea ANTOCITANIA89