👤

Rezolvă problema: Calculează masa și volumul azotului (c.n.) cu cantitatea de substanță 2 mol.​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

n= 2moli N2

m = n .M

m= 2moli . 28g/moli= 56g N

VN2= 2moli . 22,4L/moli =44,8 L