Răspuns :
Salut,
Viteza de deplasare este presupusă constantă. Știm că:
d = v·t, unde d este distanța de parcurs, v este viteza de deplasare și t este timpul necesar deplasării.
t = d / v = 430 000 km / 11 km/s = 39090.91 secunde = 10,85 ore.
Green eyes.
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!