Răspuns :
Răspuns:
54 km/h = 54000 m/3600 s = 15 m/s
Ambele mașini au aceeași viteză.
Răspuns:
Explicație:
V1 = 15 m/s
V2 = 54 km/h
Pentru a compara vitezele, le transformăm în aceeași unitate de măsură.
1 km = 1000 m
1 h = 60 min = 3600 sec
54 km/h = 54 x 1000/3600 = 15 m/s
Ambele vehicule au viteze egale .
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!