Răspuns :
Răspuns:
Stiind ca 8kg de mere costa 24 lei si
4kg de lamai costa 24 lei inseamna ca 1kg de lamaie costa 6 lei
Explicație pas cu pas:
notam mere cu a
notam lamai cu b
8b=24=>b=24:8=3
4b=24=>b=24:4=6
1 kg de lamai = 6
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!